23maj2019

TOP 500

Wykłady Polskich Naukowców Na Uniwersytecie Stanforda

Profesor Pawlak podczas wykladuPodczas pobytu trzeciej grupy Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, dwoje uczestników tej edycji programu miało okazję skorzystać z propozycji wygłoszenia gościnnych wykładów przed stanfordzką kadrą naukową oraz studentami tej uczelni.

5 grudnia 2012 r. dr hab. Dorota Anna Pawlak, profesor z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych wygłosiła wykład pt.: „Bottom-up manufacturing methods for metamaterials and plasmonic materials”. Tematyka seminarium dotyczyła jednej z nowoczesnych dziedzin fotoniki, która odnosi się do takich nowych materiałów jak metamateriały oraz materiały plazmoniczne.

Wykład spotkał się ze sporym zainteresowaniem kadry naukowej oraz studentów Uniwersytetu Stanforda. Dlaczego fotonika jest tak interesującym obszarem dla czołowej uczelni na świecie? Wynika to m.in. z faktu, że w ostatnich latach dziedziny te nie schodzą z łam najlepszych czasopism naukowych takich jak Nature i Science. Zastosowanie obu typów materiałów dało zaskakujące wyniki, między innymi przy ich pomocy udało się pokazać nowy sposób na „czapkę niewidkę”, czyli możliwość uczynienia niewielkich przedmiotów niedostrzegalnymi. 

Prof. Dorota A. Pawlak osiągnęła na tym polu znaczące sukcesy, jednym z nich jest opracowanie wraz z zespołem nowych metod otrzymywania tego typu materiałów, m.in. w ramach projektu FP7 NMP ENSAMBLE oraz w ramach projektu TEAM finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Profesor Pawlak otrzymuje podziekowania za przeprowadzone seminarium

Profesor pokazała całe spektrum materiałów oraz ich przedziwnych właściwości. Problematyka, którą podjęła, doprowadziła m.in. do ogłoszenia przez amerykańską instytucję finansującą (‘AFOSR – Air Force Office for Scientific Research’) konkursu na projekty w tej dziedzinie. W konsekwencji, konkurs na projekty MURI – Multi University Research Initiative wygrało konsorcjum, w którym jest również jeden z profesorów Stanfordu.

Problematyka zaprezentowana przez Prof. Pawlak daje znaczne szanse na dalszy dynamiczny rozwój w dziedzinie fotoniki, a także rozszerzania możliwości kontaktów z naukowcami Stanford University.

 

12 grudnia 2012 r. swoje seminarium poprowadził również dr hab. inż. Bogdan Kwolek z Katedry Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej. Temat wykładu brzmiał: „Real-Time Human Motion Tracking and Image Processing for Interactive Multimedia”. Seminarium dotyczyło technik widzenia komputerowego umożliwiających śledzenie ruchu postaci ludzkiej. Techniki śledzenia ruchu człowieka mają szerokie zastosowanie w systemach usprawniających komunikację między człowiekiem i maszyną, a także w interaktywnych grach komputerowych i systemach sztucznej rzeczywistości.
Dr Kwolek podczas seminarium. Fot.: Bartosz Zajączkowski

W trakcie prezentacji dr Kwolek zaprezentował wyniki badań, jakie uzyskał we współpracy z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej, Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych, Stavanger University w Norwegii, Technical University of Munich w Niemczech, University of Applied Sciences of Eastern Switzerland w Szwajcarii oraz francuskiego instytutu INRIA.

Dr Kwolek przedstawił również wyniki badań, jakie uzyskał w trakcie 3-tygodniowego stażu w laboratorium kierowanym przez Profesora Bernda Girod’a (Stanford Information Systems Laboratory, Department of Electrical Engineering). Wraz z zespołem Profesora Girod’a pracował nad personalizacją mediów dla urządzeń mobilnych.

W seminarium uczestniczyły osoby zainteresowane prezentowaną tematyką, w tym Profesor Girod, doktorzy oraz doktoranci prowadzący badania pod jego kierownictwem, a także liczna reprezentacja grupy 40.3. Słuchacze zadawali dużo pytań dotyczących prezentowanej tematyki. Dr Kwolek otrzymuje podziekowania za przeprowadzone seminarium

Dr Kwolek ma zamiar kontynuować współpracę z zespołem prof. Giroda. Dzięki udziałowi w programie Top500 Innovators ma na to spore szanse, ponieważ pobyt na Uniwersytecie Stanforda pozwolił mu zacieśnić współpracę z amerykańskimi uczonymi.

Możliwość wygłoszenia seminariów przez polskich naukowców na Stanfordzie nie jest wydarzeniem codziennym, tym bardziej, gdy są oni uczestnikami zaledwie 2-miesięcznego programu. Jak zauważył Profesor Piotr Moncarz, Consulting Professor na Uniwersytecie Stanforda oraz Przewodniczący USPTC: „Jest to sytuacja niestandardowa, a dla uczestników programu oraz dla nas, polskiej kadry naukowej pracującej w Ameryce, bardzo pozytywna oraz istotna. Istotna o tyle, że pokazuje ogromny potencjał polskiej nauki, która nie musi się wstydzić w przypadku kontaktu nawet z wybitnymi naukowcami na tak prestiżowej uczelni jak Stanford. Mam pewność, że to dopiero początek zacieśniania współpracy pomiędzy uczestnikami Top500, a kadrą naukową Doliny Krzemowej”.

Autor: Konrad Frontczak 

III Edycja - w mediach

Informatyzacja gospodarki odpadami 21-06-13 - Cywilizacja przeżyła dotychczas dwie wielkie fale przemian... More detail
Najlepsze uczelnie na świecie stoją otworem 18-05-13 - W 2012 r. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postano... More detail
Zagraniczne staże, współpraca z biznesem i kursy - Akademia się chwali 12-05-13 - AKADEMIA Morska w Szczecinie chwali się swoimi sukcesami. W... More detail

III Edycja - Wykłady

Wykłady Polskich Naukowców Na Uniwersytecie Stanforda 01-02-13 - Podczas pobytu trzeciej grupy Top 500 Innovators na Uniwersy... More detail

III Edycja - Staże

Jak zmierzyć kalifornijski sukces? 13-02-13 - Aby odnieść sukces w tym nowym świecie musimy nauczyć si... More detail