23lipiec2019

TOP 500

Kategoria: W mediach: Edycja I - Stanford 2012

Transfer wyników badań do gospodarki

Piotr Szewczykowski - Amerykańska droga budowania ekosystemu innowacyjnego


Polska na tle pozostałych krajów europy charakteryzuje się niewątpliwie dużym potencjałem. Jesteśmy niestety społeczeństwem, które się starzeje, ale statystyczny Polak ma obecnie około 35 lat, a więc znajduje się w pełni sił witalnych. Patrząc na ilość zakładanych podmiotów gospodarczych, funkcjonujących uniwersytetów i ludzi z wyższym wykształceniem, wydawać by się mogło, że powinniśmy być krajem opartym na nowoczesnych technologiach i innowacjach. 

Czytaj więcej: Piotr Szewczykowski - Amerykańska droga budowania ekosystemu innowacyjnego

Kategoria: W mediach: Edycja I - Stanford 2012

Rafał Ślusarczyk - Najważniejsze to się nie bać

„Najważniejsze to się nie bać” - rozmowa z Rafałem Ślusarczykiem, specjalistą ds. przedsiębiorczości akademickiej. O przedsiębiorczości akademickiej w Polsce mówi się już od kilkunastu lat. Jak scharakteryzowałby Pan to zjawisko obecnie?

Czytaj więcej: Rafał Ślusarczyk - Najważniejsze to się nie bać

Kategoria: W mediach: Edycja I - Stanford 2012

Gazeta Wyborcza - 500 niepokornych ma odmienić polską naukę

Ty masz wiedzę, ja pieniądze. Zrobimy doskonały interes - prosta zasada od lat sprawdza się w USA. Polacy dopiero się tego uczą.

Według tegorocznego Innovation Scoreboard Polska - siódma największa gospodarka w UE - w zestawieniu najbardziej innowacyjnych państw Unii jest na piątym miejscu. Od końca. Mamy świetnie wykształconych ludzi, stosunkowo nieźle wygląda finansowanie badań przez państwo, za to fatalnie zaangażowanie firm w prace badawcze - mniej niż 15 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wymyśla własne technologie (unijna średnia to 30 proc.), prawie w ogóle nie powstają publikacje naukowe przygotowane z udziałem przemysłu, a tylko jedna czwarta wszystkich wydatków na badania i rozwój w Polsce pochodzi z biznesu (na zachodzie Europy to około trzech czwartych).

Czytaj więcej: Gazeta Wyborcza - 500 niepokornych ma odmienić polską naukę

Kategoria: W mediach: Edycja I - Stanford 2012

Gazeta Wyborcza - Jak zrobić biznes za miliony? Podpowiedzą ci eksperci

Już za miesiąc w Polsce ruszy pierwszy e-corner - specjalne seminaria, na których uznani przedsiębiorcy i ludzie biznesu będą wyjaśniali młodym ludziom, w jaki sposób osiągnąć sukces. - Przedsiębiorcy podzielą się swoim doświadczeniem w prowadzeniu firm. Takie seminaria są wielką inspiracją dla uczestników - mówi Iwona Cymerman, organizatorka cyklu spotkań.

Czytaj więcej: Gazeta Wyborcza - Jak zrobić biznes za miliony? Podpowiedzą ci eksperci

Kategoria: W mediach: Edycja I - Stanford 2012

Forum Akademickie - Optymizm i zapał


40 polskich naukowców oraz pracowników centrów transferu technologii przez dwa miesiące poznawało tajniki współpracy nauki z biznesem na jednej z najlepszych uczelni na świecie – Stanford University w USA. Umożliwił im to pilotażowy program stażowo-szkoleniowy „Top 500 Innovators Science – Management – Commercialization”, którego drugą edycję MNiSW ogłosiło w styczniu 2012 r.


Czytaj więcej: Forum Akademickie - Optymizm i zapał